У відповідності до ст. 69 Сімейного Кодексу України (далі СК) «дружина та чоловік мають право на поділ майна, що належить їм на праві спільної сумісної власності, незалежно від розірвання шлюбу.
Якщо угоди про спосіб виділу квартири не досягнуто, то за позовом будь-кого з учасників вана ділиться в натурі, коли це можливо. В противному разі власник, що виділяється, одержує грошову компенсацію.
Як роз
'яснив Пленум Верховного Суду України в п. 14 постанови від 22 грудня 1995 р. № 20 “Про судову практику у справах за позовами про захист права приватної власності”, квартира, яка є спільною сумісною чи спільною частковою власністю, на вимогу учасника (учасників) цієї власності підлягає поділу в натурі, якщо можливо виділити сторонам ізольовані жилі та інші приміщення із самостійними виходами, які можуть використовуватись як окремі квартири або які можна переобладнати в такі квартири. У протилежному випадку може бути встановлено порядок користування приміщеннями квартири, якщо про це заявлено позов.
У разі вирішення суперечки про поділ майна суд може відступити від засади рівності часток подружжя за обставин, які мають істотне значення, зокрема, якщо один із них не дбав про матеріальне забезпечення сім
'ї, приховав, знищив або пошкодив спільне майно, витрачав його на шкоду інтересів сім
'ї.
За рішенням суду частка майна, дружини, чоловіка може бути збільшена, якщо з нею або з ним проживають діти, а також непрацездатні повнолітні син чи дочка, за умови, що розмір аліментів, які вони одержують, недостатній для забезпечення їхнього фізичного, духовного розвитку та лікування. |