коментар до ст. 8). Він містить не тільки сімейно-, а й цивільне, адміністративно-правові та цивільно-процесуальні норми. Так, норми інституту заручин є цивільно-правовими (див. коментар до ст. 31).
Норми інституту опіки та піклування відзначаються комплексністю. Вони, як видно з коментарю до глави 19, мають сімейно, цивільне та адміністративно-правовий характер.
Норми інституту усиновлення мають не тільки сімейно, а й адміністративно-правовий та цивільно-процесуальний характер (див. коментар до глави 18).
Стаття 3. Сім'я
1. Сім'я є первинним та основним осередком суспільства.
2. Сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки.
Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
Дитина належить до сім'ї своїх батьків і тоді, коли спільно з ними не проживає.
3. Права члена сім'ї має одинока особа.
4. Сім'я створюється на підставі шлюбу, кровного споріднення, усиновлення, а також на інших підставах, не заборонених законом і таких, що не суперечать моральним засадам суспільства.
У статті, що коментується, вперше в законодавстві зроблено спробу дати нормативне визначення поняття "сім'я". Як зазначає Є. Ворожейкін, не може існувати декілька визначень цього поняття у різних галузях права. Воно має бути єдиним, незважаючи на те, що поняття "член сім'ї" у кожній галузі відображає притаманну їй специфіку2.
Коментована стаття визначає сім'ю як первинний та основний осередок суспільства і вказує на такі її ознаки, як спільне проживання осіб, котрі пов'язані спільним побутом і мають взаємні права та обов'язки. У ч. 2 дано визначення поняття "сім'я" в юридичному розумінні. У ч. 4 зазначені підстави виникнення сім'ї: |