піки або піклування. Правове регулювання особистих немайнових та майнових відносин спрямоване на виконання завдань, вказаних у ч. 2.
Як вже зазначалося, СК регулює також відносини, які виникають у зв'язку з усиновленням, опікою та піклуванням, встановленням патронату над дітьми. Такі відносини регулюються сімейним законодавством тому, що вони спрямовані на створення й розвиток нормальних умов для виховання дітей, які залишилися без батьків, або таких, батьки яких з певних причин не можуть здійснювати батьківські права та обов'язки.
Водночас ст. 9 СК передбачає, що сімейні відносини можуть регулюватися договором між членами сім'ї, якщо це не суперечить вимогам цього Кодексу, іншим законам та моральним засадам суспільства. Однак для того, щоб такий договір регулював сімейні відносини, він має бути укладений між членами сім'ї, тобто повинні існувати сімейні відносини. Договір, як правило, не може бути підставою виникнення останніх. Лише при встановленні патронату над дитиною він є самостійною підставою виникнення сімейних правовідносин (див. коментар до ст. 252). В інших випадках договір може бути підставою зміни сімейних правовідносин, але не їх виникнення. Наприклад, шлюбний договір не може бути самостійною підставою виникнення правовідносин між подружжям. Якщо цей договір укладено до реєстрації шлюбу, він набуває чинності з моменту реєстрації останнього. Коли ж такий договір укладено між подружжям, він набуває чинності з моменту його посвідчення но-таріусом, тобто набуттю ним чинності передує укладення шлюбу (див. коментар до ст. 92).
Норми КпШС, як правильно зазначено в літературі, є не лише сімейно-правовими. У цьому Кодексі містяться також цивільне й адміністративно-правові та цивільно-процесуальні норми1.
Сімейний кодекс передбачає субсидіарне застосування до регулювання сімейних майнових відносин норм ЦК (див. |