і правоохоронних органів, для всіх тих, хто не байдужий до використання, охорони і відтворення природних ресурсів України, розвитку і зміцнення її екологічних від¬носин.
ЗАГАЛЬНА ЧАСТИНА
Розділ 1. Предмет, система та джерела екологічного права України
§ 1.1. Об'єктивна необхідність взаємодії суспільства і природи
Взаємодія суспільства з природою завжди була і є найго¬ловнішою умовою існування людства. Усе те, що виробляє і споживає людина, створюється шляхом використання природ¬них ресурсів. Тому роль природи в житті людей постійно зростає. Не випадково її охорона є конституційною вимогою, що зафіксовано в новому Основному Законі України.
Природа є невичерпним джерелом наукових знань, духов¬ності, екологічної освіти, культури і виховання людей. Вона має величезну цінність як першоджерело матеріальних благ і невичерпне джерело здоров'я та творчого натхнення. Спілку-вання з природою розвиває в людині такі позитивні риси ха¬рактеру, як доброта, чуйність, гуманність, повагу, вміння ба¬чити і розуміти прекрасне. Вивчення явищ природи відкриває перед людьми її таємниці, збагачує їх новими знаннями. У світі зроблено не одне наукове відкриття завдяки природі, по¬стійному спілкуванню з нею.
Проте людина не тільки споживач, але й активний тво¬рець. Своїми знаннями і працею вона істотно впливає на жи¬ву і неживу природу, нею багато зроблено щодо відтворення природних ресурсів та поліпшення стану природи. Завдяки введенню в дію очисних споруд, впровадженню систем зво¬ротного водопостачання, безвідходних і маловідходних техно¬логій значно зменшується забруднення вод і атмосферного повітря.
Ведеться боротьба з ерозією, поширюється захисне лісо¬розведення, збільшується обсяг лісовідновлювальних робіт, що сприяє поліпшенню якості земель, підвищує їх урожайність.
Незважаючи на вжиті заходи, гострота
|