дянина, тобто їх статус.
Це характерно і для нової Конституції України. Правам, свободам та обов’язкам людини і громадянина присвячено II розділ. До того ж цей розділ є одним з найбільших, він містить 48 статей із 161 статті Конституції.
Важливе й те, що нова Конституція закріплює права і свободи значно системніше і повніше, порівняно з попередньою, збагачує зміст багатьох з них і надійніше гарантує їх.
Система конституційних прав і свобод закріплена з максимальним урахуванням міжнародноправових актів, досягнень світової і національної наукової думки і практики конституційного будівництва, а також ментальності українського народу, рівня розвитку нашого суспільства і держави.
Нова Конституція України поєднала традиційні положення в закріпленні прав і свобод людини і громадянина, особливо у визначенні соціальних і культурних прав і свобод, з принципово новими положеннями і підходами, закріплені громадянські (природні), політичні і економічні права і свободи. Поряд з правами і свободами громадянина в ній вперше визначені права і свободи людини, насамперед її природне право — право на життя (ст. 27).
Поряд з правами людини і громадянина користування об’єктами загальнонародної і державної власності закріплено право приватної власності (ст. 41), передбачено право на працю і на страйк (ст. 44), а також розширено зміст ряду громадянських, політичних, економічних, соціальних і культурних прав і свобод.
Істотним надбанням нової Конституції є передбачені нею нормативноправові і організаційні гарантії. Гарантами прав і свобод за Конституцією є насамперед Президент, Верховна Рада, Кабінет Міністрів, суди.
1. ПОНЯТТЯ І ВИДИ ПРАВ, СВОБОД ТА ОБОВ’ЯЗКІВ ЛЮДИНИ І ГРОМАДЯНИНА
Терміни «права», «свободи» і «обов’язки» вживаються досить часто |